0


Wyjechałam już na święta do babci, z nadzieją, że dzieci odżyją na świeżym dolnośląskim powietrzu, no i... Mysia już trzeci dzień na antybiotyku a z Timim jutro idę do lekarza, no cóż, nie ma lekko...
Na pocieszenie jak zwykle coś słodkiego, czekoladowego i z nutką alkoholu. Nutka pochodzi z dżemu, który został zrobiony przez moją ciocię z malin pozostałych po nalewce malinowej, ale jeśli nie macie takich cudów w domu użyjcie po prostu dżemu malinowego.
Ach i jeszcze, żeby mnie dobić, w trakcie robienia ganache tłuszcz oddzielił się od kremu. Jeśli zrobi się Wam to samo, to ostrożnie odlejcie tłuszcz i nałóżcie krem na tartę.

Tarta z dżemem malinowym i czekoladowym kremem ganache

Ciasto:
250 g mąki
30 g cukru pudru
10 g kakao
130 g masła pozostawionego na kilka minut w temperaturze pokojowej
1 żółtko
2 łyżki zimnej wody

Nadzienie:
430 g dżemu malinowego

270 g czekolady deserowej (3 tabliczki)
300 ml śmietany 30%
szczypta chilli


Mąkę mieszamy z cukrem pudrem i kakao, dodajemy pokrojone w kosteczkę masło, łączymy składniki. Pośrodku mieszanki robimy otwór i wbijamy do niego żółtko zmieszane z wodą, a następnie łączymy wszystkie składniki razem, do momentu, aż powstanie nam jednolite ciasto. Formujemy z ciasta kulę, lekko ją spłaszczamy i wkładamy do lodówki na około 15 min.
Po tym czasie wyciągamy ciasto z lodówki, rozwałkowujemy je między dwoma kawałkami papieru do pieczenia na taką wielkość, aby pokryło spód i boki formy o średnicy 31 cm. Odklejamy jeden arkusz papieru, a za pomocą drugiego przenosimy ciasto do formy. Odcinamy zbędne kawałki ciasta i wkładamy ciasto do lodówki na co najmniej godzinę, lub na pół godziny do zamrażarki.

Po ty czasie wyciągamy ciasto z lodówki, nakłuwamy widelcem, przykrywamy folią aluminiową, obciążamy fasolą lub kulkami ceramicznymi i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. przez około 15 min. Następnie ściągamy obciążenie, smarujemy tartę dżemem i pieczemy przez około 10 min do momentu upieczenia się ciasta. Odstawiamy tartę do ostudzenia.

Śmietanę zagotowujemy, gdy zacznie wrzeć zmniejszamy ogień i dodajemy pokruszoną czekoladę, mieszamy do momentu uzyskania jednolitego kremu. Zdejmujemy z ognia, odstawiamy aby lekko ostygł.

Na upieczoną tartę z dżemem nakładamy czekoladowy krem ganache. Podajemy schłodzoną.

Prześlij komentarz

 
Top