0


Gdy byłam dzieckiem hitem było ciasto o nazwie Chatka Baby Jagi, znacie je może? Dziś na wspomnienie starych czasów tarta z takich samych składników.
Mnie zrobiła się zbyt gruba warstwa czekolady na wierzchu i tartę lepiej się jadło w wersji tarta tatin. ;-) Miałam jeszcze wypadek z masełkiem, jakoś tak z rozbiegu wszystkie składniki wrzuciłam do miski i byłam wielce zdziwiona czemu w kremie są grudki? Gdy spróbowałam okazało się, że masełko za nic w świecie nie chce się utrzeć razem z serkami i cukrem, złośliwe. ;-) Odratowałam krem umieszczając miskę nad parującą wodą i miksując, aż masło się roztopiło i grudki zniknęły, piszę to tak na wszelki wypadek gdyby Wam też się kiedyś podobna historia wydarzyła.

Tarta herbatnikowa z serkiem homo i polewą czekoladową

Ciasto:
65 g miękkiego masła
135 g herbatników

Nadzienie:
100 g miękkiego masła
50 g cukru pudru waniliowego lub zwykłego
400 g serka homogenizowanego
2 łyżki kakao

100 g czekolady
60 g masła
około 4-6 łyżek śmietany 30%

Herbatniki blendujemy razem z masłem do uzyskania konsystencji piasku. Wylepiamy nimi formę o średnicy 26 cm, za pomocą dużej łyżki wygładzamy powierzchnię i boki. Wkładamy do lodówki.

Do masła dodajemy cukier puder, miksujemy, gdy masło zrobi się już kremowe dodajemy serki homogenizowane i miksujemy do momentu, aż krem stanie się jednolity.
Połowę kremu przelewamy do innej miski, dodajemy kakao i blendujemy dopóki kakao nie połączy się z masą serkową.

Na herbatnikowy spód, delikatnie, łyżką wykładamy masę z kakao, następnie warstwę masy bez kakao. Wkładamy tartę do lodówki.

Czekoladę rozpuszczamy razem z masłem w kąpieli wodnej. W tym celu, do małego garnka lub miski wkładamy masło i czekoladę połamaną w kosteczkę, ustawiamy na większym garnku z gotującą się wodą, uważając aby mały garnek nie dotykał powierzchni wody i gotujemy do momentu rozpuszczenia się składników. Pod koniec rozpuszczania warto zamieszać składniki, a następnie powoli ciągle mieszając dolewać śmietankę w takiej ilości, aby polewa nadal była kremowa. Gdy składniki się połączą odstawiamy garnek z czekoladą do ostudzenia na kilka minut.

Na schłodzoną tartę delikatnie wykładamy polewę czekoladową, wyrównujemy powierzchnię.
Tartę chłodzimy w lodówce kilka godzin przed podaniem.

Prześlij komentarz

 
Top