0

Truskawki, czereśnie, jagody, pachnące pomidorki, już niedługo ogródkowe i malinki i ogóreczki małosolne własnej roboty. Przeglądam na nowo książki kucharskie, żeby wyłowić przepisy, na które kiedyś nie zwróciłam uwagi, albo aby przypomnieć sobie te wypróbowane w poprzednim sezonie. Okropnie mnie cieszy sezonowość produktów, gotowanie z tego co właśnie rośnie i nawet moje psychozy, na temat tego,żeby jeść tylko swoje rzeczy i tylko sezonowe. Czuję się z tym dobrze, już nawet nie narzekam na swoją tuszę, pierwszy raz od lat. ;-) 


Wegańska tarta gryczano-orzechowa z jabłkami i jagodami kamczackimi

Ciasto:
50 g zmielonych orzechów włoskich
150 g mąki gryczanej
30 g cukru brązowego
szczypta soli
60 g oleju rzepakowego
1 łyżka mleka roślinnego

Nadzienie:
4 średniej wielkości jabłka
garść jagód kamczackich

Suche składniki na ciasto mieszamy, następnie dodajemy olej i mleko, łączymy razem. 3/4 ciasta wykładamy na formę o średnicy 26 cm, rozprowadzamy równomiernie na spodzie i po bokach (ciasto jest dość sypkie) i wygładzamy łyżką. Tak przygotowany spód tarty wraz z pozostałą częścią ciasta wkładamy do lodówki.

Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach, dodajemy jagody kamczackie.

Rozgrzewamy piekarnik do 180 st. i wkładamy spód tarty. Pieczemy przez około 10 min najlepiej w opcji grzałka dolna i termoobieg.
Na podpieczony spód wykładamy jabłka z jagodami, rozprowadzamy i równomiernie posypujemy pozostałym schłodzonym ciastem.
Pieczemy przez około 20 min w 180 st. grzałka dolna i termoobieg.

Prześlij komentarz

 
Top